Türem Yumurta’da üretilen her yumurtanın serüveni, Türkiye’nin en büyük damızlık firmasından gelen civcivlerin Türem Yumurta Civciv kümeslerine yerleştirilmesi ile başlamaktadır. Büyük bir titizlik ile yerleştirilen civcivler profesyonel ekipler tarafından yapılan düzenli kontroller ile takip edilmektedir. Uzmanlar tarafından hazırlanmış yıllık yumurtlama programları ile kontrol altında tutulan civcivler, gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamladıktan sonra yıllık yumurtlama programlarına göre yaşlanmış tavuklarla yer değiştirmektedir.

   Türem Yumurta Üretim Tesislerinde tavuklar; dünya üzerindeki en son teknolojiye sahip ve tüm mühendislik hesapları yapılmış çok katlı kafeslerde bakılmaktadır. Türem Yumurta makine parkının tam otomatik yemleme, sulama, ısıtma, soğutma, ışıklandırma, havalandırma, yumurta toplama ve tam otomatik gübre toplama sistemleri bulunmaktadır. Tel ızgaralar üzerine kurulmuş kafesler sayesinde tavukların gübre ile teması tamamen kesilmekte; tel ızgaralardan gübre bandına düşen gübreler belirli periyodlar ile otomatik olarak toplanmaktadır. Hafif bir eğim kazandırılmış olan ızgaralara düşen yumurtalar, kayarak yumurta bantlarına düşmekte, yine belirli periyodlarla çalıştırılan bantlar ve konveyörler sayesinde, yumurtalar tasnif makinelerine sevk edilmektedir. Yaklaşık 70 kişiden oluşan uzman kadrosu ile hizmet veren Türem Yumurta üretim tesislerinde, çok katlı kafeslerden gelen yumurtalar, hiçbir şekilde el değmeden tasnif makinelerine ulaşmaktadır.

   Saatte 90.000 adet üretim kapasitesine sahip makinelerle kırık ve sorunlu yumurtalar otomatik olarak ayrıştırılmakta, el değmeden hazırlanan ürünler, rengine ve gramajına göre tasnif edilmektedir. Gramaj tasnifinde standart dışı gramaja sahip yumurtalar, otomatik olarak diğerlerinden ayrılmaktadır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı’nın Avrupa Birliği Standartlarına ilişkin olarak hazırlamış olduğu barkod sistemi ile, yumurtalar üzerinde üretim ve üretici bilgileri kayıtlı olacak şekilde barkodlanmaktadır. Barkodlama işleminden sonra yumurtalar adetlerine göre, özel paket makinelerinin bulunduğu üretim tesislerinde kapaklı ve shrinkli viol ambalajlarda paketlenmektedir.